Moteur de recherche d'offres d'emploi Groupe EDF PREPROD

Lacatus Mecanic M/F

Vacancy details

General information

Reference

2024-115231

Publication start date

08/08/2024

Publication date

08/08/2024

Position description

Category

MECA CHAUDRONNERIE ROBINETTERIE MATERIAUX - Ingineering/R&D/Expertise

Job title

Socio-professional category

Employee

Contract type

Permanent contract

Job description

Arabelle Solutions oferă un portofoliu vast de tehnologii și servicii pentru insula turbinei, care sunt utilizate în mai mult de o treime din centralele nucleare la nivel global – ajutând clienții din întreaga lume să livreze energie fiabilă în timp ce fac tranziția către un viitor cu emisii reduse de carbon. Turbina cu abur Arabelle este cea mai avansată de acest tip, iar compania oferă soluții de suport pe durata ciclului de viață al insulei turbinei pentru toate tipurile de reactoare nucleare – îmbunătățind producția de energie, reducând amprenta ecologică și scăzând costurile operaționale. Arabelle Solutions are aproximativ 3.300 de angajați în 16 țări și este o subsidiară a grupului EDF.

La Arabelle Solutions, suntem mândri să proiectăm servicii și soluții care generează energie nu doar pentru astăzi și mâine, ci și pentru generațiile viitoare. Vei colabora cu persoane talentate și dedicate. Punem la dispoziție o varietate de oportunități pentru cei care doresc să modeleze viitorul. Credem că o cultură de sprijin este cheia pentru atingerea obiectivelor comune. Diversitatea și o mentalitate incluzivă ne fac pe noi și afacerea noastră mai puternici.

Responsabilitatea principală a Lacatusului Mecanic este să efectueze repararea turbinelor si generatoarelor din centralele industriale care produc energie electrica. Mecanicii vor lucra cu sefii de echipe, personalul EHS și personalul din centrale pentru a atinge acest obiectiv. Aceasta pozitie va implica cu precadere calatorii catre Centrale Nucleare ale clientilor din afara Romaniei.

Locatie: Romania cu călătorit in afara țării

Responsabilități Principale:

  • Interpretarea desenelor și a documentației tehnice pentru a determina procedurile corecte de lucru.
  • Demontarea și asamblarea turbinei si generatorului folosind o varietate de unelte manuale, electrice, pneumatice și hidraulice.
  • Realizarea întreținerii și a reparațiilor mecanice, la ansamblele si subansamblele din componenta turbinei si generatorului
  • Manipularea utilajelor și a echipamentelor folosind palane, poduri rulante sau alte sisteme de ridicare cu comanda de la sol.
  • Alinierea echipamentelor folosind sisteme de ridicare, aparate si instrumente de masura si control manuale, hidraulice si pneumatice
  • Realizarea masuratorilor specifice folosind instrumente de măsurare de precizie cum ar fi micrometrele, lerele, sublerele, și chei.
  • Aplicarea procedurilor de lucru si a instructiunilor specifice operatiilor mecanice pe care le efectueaza in santier.
  • Încărcarea și descărcarea materialelor, uneltelor și echipamentelor.

Profile

Cerințe:

  • Diplomă în domeniul mecanic.
  • Minim 2 ani experienta de lucru in profilul mecanic
  • Experiență în întreținerea, demontarea și montarea echipamentelor industriale, inclusiv diverse pompe, motoare.
  • Experiență în folosirea aparatelor si instrumentelor mecanice de masurare
  • Permis de conducere cat B.
  • Cunostinte de limba engleza si abilitatea de a utiliza echipamente IT (laptop, smartphone)
  • Disponibilitatea de a călători și de a fi plecat de acasă  pe perioade lungi de timp.

Aptitudini dorite:

  • Abilități mecanice/tehnice.
  • Abilități  de comunicare orală.
  • Abilitatea de a gândi critic.
  • Abilitatea de a gestiona activități ce necesită rapiditate.
  • Abilitatea de a lucra eficient atât independent, cât și în echipă.

Desired mission start date

04/11/2024

Company

Others subsidiaries

Position location

Job location

Europa, Romania

Location

Bucharest

Offer language

English

Candidate criteria

Qualification

02 - Youth training NVQ / BTEC first diploma or GNVQ / BAC

Specific expertise

  • Mechanics & Materials / Valves / Boilermaker
  • Nuclear

Minimum level of experience required

2 years

Competencies

  • Flexibility
  • Sense of responsibility
  • Customer focus
  • Communication
  • Collaboration

Custom section 2

Driving License

Yes